Select Page

Druhy krbů

Rozhodnete – li se mít ve svém domě krb, je to jistě krok tím správným směrem. Atmosféra krotkého hořícího ohně je nenahraditelná a budete chtít ji zažívat znovu a znovu. Pojďme si přiblížit základní čtyři typy krbů, abyste si mohli vybrat ten, který bude Vám a Vašemu domu nejlépe vyhovovat. 

Krb teplovzdušný ( konvekční ) 

Teplovzdušný krb funguje na principu cirkulace vzduchu tzv. Konvekce. Je osazen mřížkami, pomocí kterých je dovnitř do obestavby nasáván vzduch. Ten se přirozenou cirkulací ohřeje o krbovou vložku, stoupá vzhůru a je opět ,,vydechnut“ do místnosti. Teplý vzduch je navíc možno rozvést do dalších místností pomocí vzduchotechniky a to buď přirozeně, nebo nuceně za pomoci krbového ventilátoru. 

Teplovzdušný krb má velmi rychlý náběh tepelné energie projevující se téměř ihned po zatopení, po vyhasnutí ohně v krbové vložce energie však rychle klesá. 

Krb sálavý

Sálavý krb také pracuje na principu cirkulace vzduchu. Nemají však nasávací ani výdechové mřížky. Obestavba je uzavřená a vzduch cirkuluje pouze uvnitř. Krbová obestavba je stavěna z materiálu, který vede teplo. Tepelnou energií od krbové vložky se plášť ohřívá zevnitř. Teplo pláštěm prostupuje a pomalu se uvolňuje do místnosti. 

Sálavý krb potřebuje delší čas než začne hřát a topit, avšak po vyhasnutí ohně ihned nevychladne, ale teplo se ještě nějakou dobu postupně z pláště uvolňuje do místnosti. 

Krb akumulační

Krb akumulační je v podstatě krb sálavý, doplněný ještě o akumulační jádro. To je vyrobeno z akumulačního materiálu, který má schopnost pohltit tepelnou energii. Ta se v něm uloží jako v nabité baterce. Akumulace sice nějakou dobu trvá, avšak po naakumulování je krb schopen vyzařovat teplo i několik hodin po vyhasnutí ohně v krbové vložce. Díky dlouhé době akumulace je takovýto krb také vhodný do pasivních domů. Můžete si nerušeně užívat pohled do plamenů, jejiž energie je ukládána do jádra a uvolňuje se velmi postupně a tak nedojde k přetopení Vašeho interiéru. 

Krb teplovodní

Teplovodní krb je osazen krbovou vložkou s teplovodním výměníkem. Ten slouží pro ohřev vody, která je pak přes akumulační nádrž rozváděna do topné soustavy v objektu ( radiátory, podlahové topení ). Pokud se rozhodneme dům vytápět krbem, jsme schopni to díky teplovodnímu krbu dělat z jednoho centrálního místa. Teplo rozvedeme do všech dalších místností. Kromě vody v otopné soustavě krbem ohřejeme i teplou užitkovou vodu ( TUV ).