Select Page

 Krby

Rozhodnete – li se mít ve svém domě krb, je to jistě krok tím správným směrem. Atmosféra  krotkého hořícího ohně je nenahraditelná a budete chtít ji zažívat znovu a znovu. Pojďme si přiblížit základní čtyři typy krbů, abyste si mohli vybrat ten, který bude Vám a Vašemu domu nejlépe  vyhovovat.  

Typy krbů

Teplovzdušný krb

Teplovzdušný krb funguje na principu cirkulace vzduchu tzv. Konvekce. Je osazen  mřížkami, pomocí kterých je dovnitř do obestavby nasáván vzduch. Ten se přirozenou cirkulací  ohřeje o krbovou vložku, stoupá vzhůru a je opět ,,vydechnut“ do místnosti. Teplý vzduch je navíc  možno rozvést do dalších místností pomocí vzduchotechniky a to buď přirozeně, nebo nuceně za  pomoci krbového ventilátoru.  

Krb akumulační

Krb akumulační je v podstatě krb sálavý, doplněný ještě o akumulační jádro. To je vyrobeno z akumulačního materiálu, který má schopnost pohltit tepelnou energii. Ta se v něm uloží jako v  nabité baterce. Akumulace sice nějakou dobu trvá, avšak po naakumulování je krb schopen  vyzařovat teplo i několik hodin po vyhasnutí ohně v krbové vložce. Díky dlouhé době akumulace je takovýto krb také vhodný do pasivních domů.

Krb sálavý

Sálavý krb také pracuje na principu cirkulace vzduchu. Nemají však nasávací ani výdechové mřížky. Obestavba je uzavřená a vzduch cirkuluje pouze uvnitř. Krbová obestavba je stavěna z  materiálu, který vede teplo. Tepelnou energií od krbové vložky se plášť ohřívá zevnitř. Teplo  pláštěm prostupuje a pomalu se uvolňuje do místnosti.  

Sálavý krb potřebuje delší čas než začne hřát a topit, avšak po vyhasnutí ohně ihned  nevychladne, ale teplo se ještě nějakou dobu postupně z pláště uvolňuje do místnosti. 

Krb teplovodní

Teplovodní krb je osazen krbovou vložkou s teplovodním výměníkem. Ten slouží pro ohřev vody,  která je pak přes akumulační nádrž rozváděna do topné soustavy v objektu ( radiátory, podlahové  topení ). Pokud se rozhodneme dům vytápět krbem, jsme schopni to díky teplovodnímu krbu dělat z jednoho centrálního místa. Teplo rozvedeme do všech dalších místností. Kromě vody v otopné  soustavě krbem ohřejeme i teplou užitkovou vodu ( TUV ).  

Adresa

Spojovací 92
Trhový Štěpánov
257 63

Právní dokumenty

Odkazy

Vlastník

Petr Molčan 
IČ: 05912784
DIČ: CZ9201270188