fbpx
Spojovací 92, 257 63 Trhový Štěpánov
+420 605 373 242
info@denesta.cz

Víte co vás hřeje?: Krbové vložky

Víte co vás hřeje?: Krbové vložky

Při výběru krbu je třeba věnovat důkladnou péči výběru krbové vložky. Ta tvoří jednak technické srdce budoucího krbu, od jejího typu se pak také odvíjí výsledná designová podoba topidla.

Začněme rozdelením technickým. V tomto parametru dělíme krbové vložky na dva základní typy. Těmi jsou krbové vložky teplovzdušné a krbové vložky teplovodní.

Teplovzdušná krbová vložka ( někdy je pro tuto také užíván termín konvekční ) pracuje na principu přirozené cirkulace vzduchu. Do krbu ( krbové obestavby ) je pomocí větracích mřížek umístěných u podlahy nasáván vzduch z místnosti. Ten se o rozpálený plášť krbové vložky ohřívá a přirozeně stoupá vzhůru. Ve vrchní části krbové obestavby jsou opět umístěny mřížky, které zabezpečí výdech teplého vzduchu do místnosti.

Teplovodní krbová vložka je určena k napojení na otopnou soustavu v domě ( radiátory, či podlahové topení ). Funguje v podstatě jako kotel. Vodu ohřívá teplovodní výměník. Z něj je rozváděna do radiátorů v domě.

Nyní se zaměřme na rozdelení krbových vložek podle jejich tvaru. Tvar krbové vložky totiž zásadně ovlivní celkovou podobu výsledného krbu.

Krbová vložka s rovným prosklením, která jak už název napovídá má rovná dvířka osazená rovným sklem. Dvířka mohou být buďto otevíraná do strany, nebo výsuvná vzhůru.

Krbová vložka s rohovým prosklením má dvířka rohová ve tvaru písmene ,,L“. Takto koncipovaá vložka umožňuje pohled do plápolajících plamenů z více úhlů. Krb s rohovou krbovou vložkou lze umístit do rohu místntni, velmi dobře jej ale lze postavit i k rovné stěně. Opět platí, že krbová vložka s rohovým prosklením může mít dvířka otevíraná do strany ( otevírá se celé křídlo ), nebo výsuvná vzhůru.

Krbová vložka s třístranným prosklením má dvířka ve tvaru písmene ,,U“ či písmene ,,C“. Dvířka se téměř vždy celá zvedají vzhůru za účelem otevření a přiložení paliva do krbu. Takto koncipovaná vložka nabízí téměř impozantní pohled do ohně ze všech stran a budete mít pocit, že oheň je na dosah ruky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *