fbpx
Spojovací 92, 257 63 Trhový Štěpánov
+420 605 373 242
info@denesta.cz

Druhy krbů

Druhy krbů

krbova vložka hoxter, salavy krb, omítaný krb, krby denesta

Rozhodnete – li se mít ve svém domě krb, je to jistě krok tím správným směrem. Atmosféra krotkého hořícího ohně je nenahraditelná a budete chtít ji zažívat znovu a znovu. Pojďme si přiblížit základní čtyři typy krbů, abyste si mohli vybrat ten, který bude Vám a Vašemu domu nejlépe vyhovovat.

Krb teplovzdušný ( konvekční )

teplovzdušný krb, rohová vložka, nika na dřevo, krb s nikou na dřevo, krbová vložka rohová, krbové mřížky

Teplovzdušný krb funguje na principu cirkulace vzduchu tzv. Konvekce. Je osazen mřížkami, pomocí kterých je dovnitř do obestavby nasáván vzduch. Ten se přirozenou cirkulací ohřeje o krbovou vložku, stoupá vzhůru a je opět ,,vydechnut“ do místnosti. Teplý vzduch je navíc možno rozvést do dalších místností pomocí vzduchotechniky a to buď přirozeně, nebo nuceně za pomoci krbového ventilátoru.

Teplovzdušný krb má velmi rychlý náběh tepelné energie projevující se téměř ihned po zatopení, po vyhasnutí ohně v krbové vložce energie však rychle klesá.

Krb sálavý

krbova vložka hoxter, salavy krb, omítaný krb, krby denesta

Sálavý krb také pracuje na principu cirkulace vzduchu. Nemají však nasávací ani výdechové mřížky. Obestavba je uzavřená a vzduch cirkuluje pouze uvnitř. Krbová obestavba je stavěna z materiálu, který vede teplo. Tepelnou energií od krbové vložky se plášť ohřívá zevnitř. Teplo pláštěm prostupuje a pomalu se uvolňuje do místnosti.

Sálavý krb potřebuje delší čas než začne hřát a topit, avšak po vyhasnutí ohně ihned nevychladne, ale teplo se ještě nějakou dobu postupně z pláště uvolňuje do místnosti.

Krb akumulační

Krb akumulační je v podstatě krb sálavý, doplněný ještě o akumulační jádro. To je vyrobeno z akumulačního materiálu, který má schopnost pohltit tepelnou energii. Ta se v něm uloží jako v nabité baterce. Akumulace sice nějakou dobu trvá, avšak po naakumulování je krb schopen vyzařovat teplo i několik hodin po vyhasnutí ohně v krbové vložce. Díky dlouhé době akumulace je takovýto krb také vhodný do pasivních domů. Můžete si nerušeně užívat pohled do plamenů, jejiž energie je ukládána do jádra a uvolňuje se velmi postupně a tak nedojde k přetopení Vašeho interiéru.

Krb teplovodní

Teplovodní krb je osazen krbovou vložkou s teplovodním výměníkem. Ten slouží pro ohřev vody, která je pak přes akumulační nádrž rozváděna do topné soustavy v objektu ( radiátory, podlahové topení ). Pokud se rozhodneme dům vytápět krbem, jsme schopni to díky teplovodnímu krbu dělat z jednoho centrálního místa. Teplo rozvedeme do všech dalších místností. Kromě vody v otopné soustavě krbem ohřejeme i teplou užitkovou vodu ( TUV ). 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *